100 dní na vrátenie zdarma
zobraziť podrobnosti
Doprava zdarma nad 39 € pri platbe vopred
zobraziť podrobnosti
Zoradiť
Cena
Etiketa výrobku
Výrobcovia

Pasta na semiš a nubuk – nevyhnutný doplnok na ochranu vašej obuvi

Nubuk je druh mäkkej kože so zamatových povrchom, a je to jeden z najdrahších druhov kože, aké si môžete kúpiť. Na rozdiel od lacnejších druhov, ako je semiš, tento druh kože je ďaleko odolnejší. Nubuk a semiš sú takmer na nerozoznanie, v oboch prípadoch je však potrebné sa o tieto druhy kože náležite starať, aby ste im predĺžili ich životnosť. Nevyhnutným doplnkom pri starostlivosti o nubukové alebo semišové topánky je vhodná farebná alebo bezfarebná pasta, ktoré oživí farbu vašich topánok, a impregnačný sprej na brúsenú kožu, ktorý zabráni premokaniu topánok a udrží ich dlhšie čisté.

Čierna pasta na semiš a nubuk – ako ju správne aplikovať na topánky?

Je dôležité, aby ste na vaše semišové alebo nubukové topánky použili pastu vo farbe vašej obuvi, prípadne bezfarebnú pastu. Najviac využívanou je samozrejme čierna pasta na semiš a nubuk, ktorá je zároveň aj jednoducho dostupná. Pokiaľ máte tuhú čiernu pastu, vtierajte prostriedok do topánok, kým ho materiál neprestane absorbovať. Vosk a krém nanášajte kefkou s jemnými štetinami, ktorá je na túto aktivitu špeciálne vyvinutá. Predtým, ako začnete, z topánok najskôr úplne odstráňte nečistoty a prach, a nechajte ich úplne vyschnúť. Pokiaľ topánky sprejujete, napríklad impregnačným sprejom, alebo sprejom na oživenie farebnosti, sprejujte čo najrovnomernejšie vo vzdialenosti 20-30 centimetrov. Dbajte nielen na kožené časti, ale aj na švy, okraje a šnúrky. Tento postup opakujte 2 až 3-krát s tým, že niekoľko tenkých vrstiev tesní oveľa lepšie ako jedna hrubá vrstva. Následne topánky nechajte úplne vyschnúť predtým, ako si ich obujete do blata alebo do dažďa. Impregnáciu je najlepšie vykonávať vonku alebo v dobre vetraných miestnostiach, aby nedošlo k poškodeniu zdravia pri neúmyselnom vdýchnutí aerosólov.

Pasta na nubukové a na semišové topánky – aký je medzi nimi rozdiel?

Nubuk je mäkká koža vyrobená z vrchnej časti zvieracej kože, podobne ako štandardná koža. Je brúsený, aby mal hladký povrch, a drahší ako semiš. Nubuk sa vo všeobecnosti, podobne ako semiš, vyrába z hovädzej kože, avšak z iných častí. Je tiež pevnejší a hrubší. Nubuk a semiš nie sú prirodzene vodeodolné, ale môžu byť ošetrené doma alebo výrobcom, aby boli odolnejšie voči vode, práve za pomoci impregnačných sprejov. Pasty a krémy topánkam zároveň pomôžu udržať si plné farby. Semiš poskytuje rafinovanejší vzhľad, zatiaľ čo nubuk je zvyčajne využívaný na outdoorovú obuv do každého počasia. Môžete sa rozhodnúť pre oba typy kožených topánok, takže budete mať k dispozícii viac štýlových možností.

Semiš a nubuk – Často kladené otázky

Aká pasta je vhodná na čistenie semišu?

Na odolnú špinu a odolné škvrny, ako je pôda, farebné jedlo, mastné škvrny a niektoré tmavé tekutiny, môžete použiť pastu vo farbe vašich topánok alebo ocot ako prírodný čistič semišu. Vaše semišové topánky čistite iba prípravkami, ktoré sú na to určené, a majú vhodnú úroveň pH.

Ako odstrániť nubukové lepidlo z topánok?

Lepidlo dokážete odstrániť dvomi spôsobmi. Najskôr naneste špeciálny, na tieto účely určený, acetón na skrytú oblasť, aby ste skontrolovali, či nepoškodzuje kožu. Následne použite vatový tampón a jemne naneste roztok na oblasť, kým sa lepidlo neuvoľní. Nakoniec miesto utrite froté uterákom a dbajte na to, aby ste si ju nedrhli. Pokiaľ nechcete použiť acetón, skúste najskôr veľmi jemne zoškrabať a odstrániť prebytočný materiál. Potom hubkou nanášajte mydlovú vodu a utrite miesto suchou handričkou. Kožu po vyschnutí ošetrite pastou.