Produkty: 166
Zobraziť ID verzie

Tenisové topánky - ktoré si vybrať pre dynamickú hru

Ak ste milovníkom tenisu, zrejme vám je jasné, že okrem rakety a oblečenia potrebujete aj kvalitnú obuv. Tá vám musí v prvom rade dobre sedieť, pomáhať dosiahnuť požadovanú rýchlosť a dodávať stabilitu. Ideálne ak pánska obuv na hranie tenisu prispeje aj k ochrane kĺbov, šliach a svalov pred nárazmi a pri námahe. Ďalšou nevyhnutnosťou pri výbere tenisovej (ale aj každej inej) obuvi je samozrejme správna veľkosť. Topánka nesmie byť príliš veľká ani malá, no mali by ste v nej mať maximálne 0,5 centrimetra priestoru navyše. Tenisová obuv musí prispievať k stabilizácii chodidiel a tlmeniu nárazov, nakoľko sa pri hre pohybujete dynamicky a rýchlo, často meníte smer, čo môže ľahko viesť k určitým zraneniam. Preto sa poďme pozrieť na výber botasiek na tenis podľa povrchu.

Pánska tenisová obuv a druh povrchu

Botasky na tenis pre mužov si je potrebné vyberať aj podľa povrchu, na ktorom hráte tenis:

  • Na antuke alebo kremičitom piesku potrebujete byť rýchly a obratný, okrem toho, že dobrá kondícia je samozrejmosťou. Tenisky by vám mali poskytnúť stabilitu a vyššiu bezpečnosť a možnosť kontrolovať pohyb a sklz, preto vyberajte tenisky so stromčekovým vzorom, ktoré sú pre tento povrch priamo navrhnuté a poskytnú vám bočnú oporu. Topánka na antuku by mala mať aj kvalitný zvršok a spevnenú bočnú časť a bočnú oporu.
  • Pokiaľ hráte prevažne na betóne, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, inklinujete k defenzívnemu či ofenzívnemu tenisu, prispôsobte tomu svoju obuv. Voľte tenisky, ktoré majú pevnú podrážku s tzv. amortizačným systémom schopným absorbovať nárazy a drážky, ktoré podporujú prirodzený pohyb. Tiež je dôležitá aj stabilita, s ktorou si zasa poradí pevný zvršok botasky.
  • Milovníci trávnatých povrchov, majú radi rýchly pohyb a silnú hru. Ideálne tenisové topánky na trávu majú plochú podrážku s gumenými zárezmi, vďaka ktorým sa vám na mokrej tráve nebude šmýkať a elastický zvršok vám zasa umožní rýchlo sa pohybovť za loptičkou bez toho, aby vás topánky nejak obmedzovali.

Topánky na tenis - stabilita na najvyššej úrovni

Pre tenisovú pánsku obuv je veľmi dôležitá stabilita, hlavne ak ste začiatočník a rekreačný hráč. Pre tenisky je tak charakteristická podrážka, ktorá tlmí vibrácie z nárazov a tým chráni pohybový aparát. Sú vhodné pre hráčov, ktorí hrajú zo zadnej čiary. Ich fanúšikom je Roger Federer. Ďalšou vlastnosťou je rýchlosť, teda obuv s vlastnosťami, ktoré vám umožnia pohybovať sa rýchlejšie a obratnejšie. Táto obuv na tenis je ľahšia, má typicky užší strih a chodidlu umožňuje rýchly štart a šprint.

Tenisová obuv - často kladené otázky

Ktoré topánky na tenis si vybrať?

Topánky na tenis si vyberajte najmä podľa povrchu, na ktorom budete hrávať. Rozlišujte antuku, asfalt/betón a trávnaté ihriská. Ďalej je dobré rozhodnúť sa medzi vlastnosťami, ktoré sú zamerané buď na rýchlosť, alebo podporu stability. Pre začiatočníkov je dôležitá najmä stabilita.

Aká podrážka je najpohodlnejšia na tenis?

Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétny typ, vyberte si obuv na tenis, ktorá sa prispôsobí každému povrchu. Podrážka zabráni pošmyknutiam sa na akomkoľvek povrchu.