Ošetrovanie obuvi

Technický stav Vašej obuvi záleží od správnej starostlivosti .Tento proces je treba začať už od momentu nákupu tovaru.Odporúčame Vám ,aby nové topánky,ešte pred nosením poriadne na-impregnovať .

Pokiaľ ide o samotnú impregnáciu je potrebné rovnomerne model impregnovať prostriedkom ktorý je vhodný pre daný typ kože.Pred impregnáciou je potrebné sa uistiť že topánky nie sú mokré alebo vlhké.Po impregnácii je potrebné počkať pokiaľ impregnácia vsiakne ,následne impregnáciu opakujte .Impregnáciu je potrebné od času od času opakovať ,pokiaľ čistíme obuv na mokro po každom takom čistení je potrebné model impregnovať .Nezáväzne na starostlivosť a regulárnosť čistenia modelu časom , na skutok mechanického opotrebovania topánok alebo atmosferických vplyvov ,pôsobenie impregnátu čiastočne prestáva.Je to proces prirodzený ,čo nevyhnutne vedie k poklesu kvality obuvi a vo veľkej miere nezáväzný ani od kvality modelu .Preto je potrebné dbať o to aby prostriedky ktoré obuv chránia našu obuv boli najlepšej kvality ,obsahujúce správne zloženie .
To akú techniku a prostriedok použiť záleží od druhu kože.


Druhy kože a spôsob starostlivosti


Koža v obuvníckej terminológii určuje kože zvierat tj :krava,ovca,koza,ktorých štruktúra vlákien sa konzervuje pri garbovaní .Materiál takto špecifikovaný /koža/je najstarším materiálom w histórii módy používaným pri výrobe obuvi.Neopakovateľné vlastnosti kože ako:priedušnosť ,prepúšťanie vodnej pary,hromadenie vlhkosti,odolnosť proti trhaniu ,rozťahovanie a vrátenie do prvotnej formy určuje že do dnešného dňa je tento materiál najpopulárnejším a najviac ceneným materiálom v obuvníckom priemysle.


Koža je natoľko elastická že časom sa zdokonalili aj techniky garbovania .Triedenie takto upravenej kože rozlišujeme aspoň tucet .Pri našich radách Vám chceme predstaviť niekoľko najhlavnejších ,tak aby ste mohli použiť správne prostriedky ,vďaka čomu zachováte prvotný vzhľad aj vlastnosti modelu.


Koža hladká

Hladké kože sú spracúvané z vnútornej strany z tzv. strany lícovej.Povrch takej to kože môže byť nie len hladký ale aj bodkovaný,môže mať štruktúru lesklú alebo matnú.Žiaľ koža nie je materiálom super odolným na vplyv vonkajších podmienok a veľmi ľahko prepúšťa vodu Počas dažďového počasia rýchlejšiemu opotrebovaniu podliehajú taktiež kožené podrážky .Premočenú obuv je potrebné najprv d§kladne vysušiť.Po vysušeniu je potrebné obuv naimpregnovať a následne použiť pastu na topánky určenú pre tento povrch .Veľmi dôležité je vloženie výstuže do schnúcich topánok ,ktoré zabezpečí udržanie tvaru.


Nubuk a velúr


Nubuk a velúr sú to kože zrnisté alebo pretieraný .V nubuku vonkajšia strana je charakteristická krátkymi vláknami,pripomínajúcimi povrch broskyne Velúr zase na vonkajšej strane má jednotlivé elastické vlákna ,často je nazývaný ako ,,zamš"V prípade tohto typu kože odporúčame zakúpiť špeciálne kefky ktoré dokonale čistia taký to povrch kože ,samozrejme pri oboch spracúvaniach kože je dôležitá aj impregnácia .Na trhu sú dostupné impregnačné spreje.


Lakované kože


Lakované kože sú kože alebo materiály syntetické ktoré majú špeciálne pokrytý povrch lakom.Materiály tohoto typu majú rôzne vzory a štruktúry ,sú hladké , štruktúrované ,krčené, metalické alebo len lakované. V tomto type kože je veľmi dôležitá starostlivosť o obuv. Na trhu sú dostupné prostriedky ktoré zachovajú elasticitu obuvi . Lakovanú kožu odporúčame čistiť pomocou navlhčenej handričky Neodporúčame impregnáciu ,keďže impregnácia môže narušiť efekt lakovanej kože .Odporúčame špeciálne krémy na lakovanú kožu a flanelovú handričku.


Skóry Nappa i Brush


Sú to kože opracované z vonkajšej strany kože.V takom to procese opracovania je technika česania na základe ktorej dochádza k vysokému lesku povrchu .Kože tohto typu sú hladké a veľmi mäkké .Vzhľadom na ich jemnú štruktúru vymáhajú špeciálnu starostlivosť takú istú ako v prípade kože hladkej.Oplatí sa o takú to obuv starať , čistiť ju a impregnovať pravidelne.


Materiály syntetické


Tohto typu materiály povrchové sú produkované zo syntetických materiálov imitujúcich kože prírodné alebo povrch/štruktúru úplne novú.V prípade tohto typu materiálu pasta na ošetrenie kože nespĺňa svoju rolu,najjednoduchšia technika čistenia je mäkká navlhčená hubka.


Textilné materiály


Sú to materiály ktoré sú čoraz častejšie využívané nie len na výrobu oblečenia ale aj topánok Materiály sú používané pri výrobe letných modeloch ,ale w posledných rokoch aj vo večerných /spoločenských modeloch a pri modeloch každodenného používania .Pre starostlivosť takého to obuvia odporúčame na sucho vykefovať a zabezpečovať spraymi pre tento materiál .Odporúčame penové čističe ktoré osviežia farbu a vyčistí .Upozornenie : takú to obuv nie je možné prať ! Pokiaľ ide o tento materiál ,po zmoknutí topánok .odporúčame požiť napínak do topánok aby obuv nestratila svoj tvar .Ďalšie pravidlo pri takom materiáli je používanie obuváku pri obúvaní.

Dúfame že vyššie informácie Vám pomôžu aspoň trochu pri nákupe .Pokiaľ máte ďalšie otázky kľudne nás kontaktujte e-mailom alebo telefonicky na našej stránke nájdete kontaktné údaje .Pozývame Vás na nákup v našom internetovom obchode.