Impregnácia obuvi
Impregnácia na kožené a semišové topánky – vyberte si správnu ochranu pre vašu obuv
Impregnačný prostriedok, ktorý na obuv nanášame mení vlastnosti upravovaného materiálu. Pojem hydroizolácia opisuje proces používaný na konečnú úpravu textílií a koží, vďaka ktorému materiály odpudzujú vodu a špinu. Aj keď sú metódy ošetrenia rôzne, vždy sú založené na aplikácii určitých filmotvorných látok (väčšinou parafínových a voskových emulzií, silikónov alebo koridorových uhlíkov). Špeciálna vrstva nanesená impregnáciou znižuje kohézne sily materiálu, čo má za následok tvorbu kvapiek, a voda tak steká preč z impregnovanej kože. Napriek impregnácii je zachovaná doterajšia priedušnosť obuvi, čo zaručuje pocit sucha aj v zime. Dôležité však je zvoliť správny impregnačný prostriedok, ktorý je na úpravu vašej obuvi určený. Existujú prostriedky na čiernu kožu, farebnú kožu, či na semišovú a brúsenú kožu. Pokiaľ by ste napríklad chceli svoje biele kožené čižmy naimpregnovať sprejom určeným na čiernu kožu, vaše topánky nenávratne zničíte. V prípade kožených topánok existujú okrem impregnačných sprejov aj impregnačné krémy a vosky. Vtierajte prostriedok, kým ho materiál neprestane absorbovať. Vosk a krém nanášajte najlepšie namočenou handričkou.
Impregnácia na biele topánky – čo sa oplatí vedieť pred impregnáciou?
Pokiaľ chcete udržať vaše biele topánky biele, hneď po ich vybratí z krabice je nutné ich naimpregnovať prostriedkom odpudzujúcim škvrny a vodu. Pri plátne a koži zvoľte impregnáciu na biele topánky v spreji. Topánky musia byť pred jeho použitím suché a čisté, v opačnom prípade na topánkach vzniknú nepekné škvrny. Impregnáciu je najlepšie vykonávať vonku, na balkóne, alebo minimálne pri otvorenom okne, aby nedošlo k zdravotným problémom. Pred prvým použitím vašich bielych topánok sa uistite, že impregnáciu ste opakovali aspoň dvakrát po sebe, a že sú topánky suché. Nechajte ich vyschnúť prirodzene pri izbovej teplote a nezabudnite celý proces opakovať každých pár týždňov.
Aký druh impregnácie je vhodný na športovú, horskú a trekingovú obuv?
Pokiaľ chcete, aby vám turistické topánky vydržali dlhú dobu, musíte sa o ne správne starať. Druh starostlivosti súvisí s tým, z čoho sú vaše topánky vyrobené – koža, syntetický materiál alebo ich kombinácia. Dôležitým krokom v procese údržby je impregnácia vhodným sprejom, ktorý je určený na impregnovanie daného materiálu. Sprej dôkladne nastriekajte na celú topánku, taktiež dávajte veľký pozor na všetky záhyby a ohybovú hranu. Impregnáciou kožu opäť urobíte odolnou voči špine a vode a obnovíte jej priedušnosť. Pozor však, topánky, ktoré už pri kúpe neboli nepremokavé, sa nepremokavými vďaka impregnácii zrazu nestanú. Po impregnácii nechajte obuv dobre vysušiť, mimo zdrojov tepla a pri izbovej teplote. Semišové topánky je potrebné impregnovať častejšie ako iné kože, pretože tieto materiály zadržiavajú viac nečistôt, a špinia sa rýchlejšie ako hladká koža. Syntetické trekingové a športové topánky nie je potrebné impregnovať.
Impregnácia na topánky – Často kladené otázky
Akú impregnáciu na topánky zvoliť?
Impregnáciu vždy voľte podľa druhu materiálu, ktorý je na topánkach použitý. Pokiaľ si nie ste istí, o aký druh materiálu ide, alebo sa jedná o ich kombináciu, zvoľte univerzálnu impregnáciu pre rôzne typy materiálov. Pri výbere tiež zohľadnite farbu vašich topánok.
Impregnácia na topánky – ako ju používať?
Z topánok najskôr úplne odstráňte nečistoty a prach, a nechajte ich úplne vyschnúť. Sprejujte topánky čo najrovnomernejšie vo vzdialenosti 20-30 centimetrov. Dbajte nielen na kožené časti, ale aj na švy, okraje a šnúrky. Tento postup opakujte 2 až 3-krát s tým, že niekoľko tenkých vrstiev tesní oveľa lepšie ako jedna hrubá vrstva. Následne topánky nechajte úplne vyschnúť predtým, ako si ich obujete do blata alebo do dažďa. Impregnáciu je najlepšie vykonávať vonku alebo v dobre vetraných miestnostiach, aby nedošlo k poškodeniu zdravia pri neúmyselnom vdýchnutí aerosólov.