Produkty: 1 274
Zobraziť ID verzie

Bežecké topánky – ochrana kĺbov a svalov

Bežecké topánky patria medzi konkrétnu odnož športových topánok, ktoré sú určené špeciálne na beh. Celá ich konštrukcia je prispôsobená na lepší pohyb pri behu. Bežecké topánky pritom rozdeľujeme na rôzne varianty podľa povrchu, po ktorom budete behať. Môžete behať napríklad v interiéri, po ceste, ale aj v ťažšom prostredí. Na základe povrchu si potom môžete vybrať cestnú bežeckú obuv, trailové bežecké topánky, výkonnostnú bežeckú obuv, pretekárske modely, či napríklad aj neutrálne varianty. Veľmi populárne sú v súčasnosti aj takzvané barefoot topánky, ktoré simulujú beh na boso. Odpružená bežecká obuv poskytuje zvýšenú úroveň ochrany a lepšie tlmenie nárazov. Asfaltové bežecké topánky sú určené na beh po ceste, pri ktorom je potrebné tlmiť nárazy, aby ste si nepoškodili kĺby. Najlepšie bežecké topánky zvolíte tak, že si vyberiete správnu veľkosť a taktiež druh topánok. Zároveň je potrebné zvoliť aj vhodné materiálové zloženie a taktiež aj kvalitu prevedenia, aby vám dlho vydržali a nabehali ste v nich mnoho bezpečných kilometrov.

Trailové bežecké topánky – zvýšený priľnavosť počas tréningu

Trailové bežecké topánky sú prispôsobené behu na neupravenom teréne. Takéto topánky sa najčastejšie využívajú na takzvaný TRAIL RUNNING, teda beh v divokej prírode. Nebezpečenstvo pri takomto behu sa omnoho zvyšuje a tak je potrebné siahnuť po naozaj kvalitných bežeckých topánkach. Pri výbere takejto obuvi je kľúčové prihliadať najmä na kvalitu podrážky, pevnosť zvršku a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Trailové bežecké topánky sa nedajú využívať na beh po ceste, pretože nadmerne zaťažujú kĺby. Ich hlavnou funkciou je lepšia priľnavosť napríklad na mäkkých, či mokrých terénoch. Vďaka týmto vlastnostiam vám môžu pri trailovom behu výrazne zvýšiť bezpečnosť a posilniť výkon. Ak ich však použijete pri behu na ceste, môžete si výrazne poškodiť zdravie.

Topánky na beh v zime – zníženie potenia nôh

Ak sa nechcete vzdať behu ani počas chladnejších dní, musíte sa pripraviť na investíciu do kvalitných zimných bežeckých topánok. Najlepšie bežecké topánky na zimu sa vyznačujú predovšetkým priľnavosťou. Rovnako je potrebné, aby ste zaručili, že zvolíte model s vhodným zvrškom, aby ste mali záruku, že vám topánky prinesú zaručený tepelný komfort. Niektoré materiály ale môžu aj znásobovať potenie nôh a tým je lepšie sa vyhýbať. Na zimu je možné si zakúpiť aj protišmykové návleky na topánky, ktoré vám umožnia behať aj v klasických teniskách. Budete ich tak môcť využiť celoročne. Problémom je, že klasické bežecké topánky sú zo vzdušných materiálov a tým často nie sú vodoodolné. Na to netreba pri riešení zimných bežeckých topánok zabudnúť.

Pánske bežecké topánky – často kladené otázky

Ktoré topánky na beh si vybrať?

Najlepšie je vybrať si také pánske bežecké topánky, ktoré sú vhodné pre vaše konkrétne účely. Bežecké topánky by sa mali využívať výhradne na behanie, pretože majú špeciálne odpruženú podrážku, ktorá nie je vhodná na iné športy. Široký výber produktov nájdete napríklad na Eobuv.sk.

Ako si vybrať topánky na beh?

Pánske bežecké topánky treba vyberať s ohľadom na správnu veľkosť, ale tiež aj kvalitu podrážky, či zvršku. Zároveň je viac ako nevyhnutné, aby sa topánky vyberali s ohľadom na povrch, na ktorom budete behávať.