30 dní na vrátenie zdarma
zobraziť podrobnosti
Doprava zdarma nad 39 € pri platbe vopred
zobraziť podrobnosti

Dbajte na bezpečnosť – kúpte vášmu dieťaťu cyklistickú prilbu!

Pre tých, ktorí radi jazdia na bicykli každý deň, je používanie prilby a potrebných doplnkov prirodzené a nevyhnutné. Bez nej sa určite nedá bezpečne jazdiť, a to platí dvojnásobne pre malé deti. Malé deti a mladí ľudia sú totiž na zranenia na bicykli obzvlášť náchylní. Deti vo veku okolo 5 rokov, predstavujú takmer 60 % všetkých zranení súvisiacich s bicyklom, ktoré končia na pohotovosti. Nosenie prilby môže znížiť riziko poranenia hlavy vášho dieťaťa až o 85 %. Správne zvolená detská prilba vaše deti efektívne ochráni pred väčšinou extrémnych zranení, no pozor, s nesprávnou prilbou bude vaše dieťa nervózne už pri prvých desiatich minútach jazdy. Prilbu vášmu dieťaťu preto vždy vyberajte s maximálnou starostlivosťou. Keď si deti zvyknú nosiť prilbu hneď v mladom veku, majú tendenciu v jej nosení pokračovať. Všetci cyklisti by mali pre zvýšenie svojej bezpečnosti nosiť cyklistickú prilbu, a to bez ohľadu na vek. Pokiaľ neviete, ako dosiahnuť, aby vaše dieťa prilbu nosilo, zapojte ho do jej výberu. Pokiaľ prilba správne sedí, nechajte vaše dieťa vybrať si prilbu, ktorá sa mu páči. Detské cyklistické prilby sú dnes dostupné v rôznych veľkostiach, a v naozaj pútavých farebných prevedeniach. Dievčenské cyklistické prilby sú väčšinou ružové alebo zdobené kvetmi či princeznami z ich obľúbených rozprávok. Chlapčenské cyklistické prilby sú zase často modré alebo zelené, alebo ich zdobia obľúbení komixoví hrdinovia. Vedzte, že ak si vaše deti vyberú prilbu sami, je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že ju budú nosiť.

Cyklistická prilba – vyberte si z množstva veľkostí a farieb

Dobré je ale taktiež v tomto prípade ísť príkladom. Dospelí by mali pri jazde na bicykli sami nosiť prilbu. Tak povzbudíte vaše deti, aby robili to isté. Dámske i pánske cyklistické prilby sú dnes dostupné v rôznych prevedeniach, na základe čoho si môžete vybrať prilbu, ktorá vám sadne, ale bude tiež vyhovovať vášmu vkusu a štýlu.

Cyklistické prilby – jazdite podľa predpisov

Prilba už dávno nie je hanba, a je to tiež z toho dôvodu, že jej nosenie je ukotvené aj v slovenskom zákone. Ten jasne hovorí, že cyklista mladší ako 15 rokov je povinný si počas jazdy na bicykli chrániť hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Zákon medzičasom vypustil povinnosť cyklistu nosiť prilbu a reflexné prvky mimo obce, ak má viac ako 15 rokov. Dôrazne sa však odporúča, aby všetci cyklisti používali prilby počas jazdy v obci aj mimo nej, pretože sa jedná o ich jediný ochranný prvok. Cyklista je obyčajne najzraniteľnejší účastník cestnej premávky, čo vyplýva nielen zo samotnej konštrukcie bicykla, ale aj výraznej absencii ochranných prvkov, ktoré cyklisti používajú. Jediné, čím si môže cyklista chrániť zdravie a život v prípade nehody, je práve prilba, eventuálne ďalšie ochranné pomôcky na tele.

Cyklistické prilby – Často kladené otázky

Akú cyklistickú prilbu si vybrať?

Každý jedinec má inú telesnú stavbu tela a je dôležité si to pri výbere prilby uvedomovať. Väčšinou existujú tri kategórie tvarov, a to okrúhly ovál, stredný ovál a dlhý ovál. Prilbu môžete odhadnúť aj na základe pozorovania hlavy, no musí vám dobre sadnúť. Ak prilba, vyvíja tlak na nesprávne body na hlave, prípadne niekde tlačí, hľadajte ďalej.

Ako si vybrať veľkosť cyklistickej prilby?

Ak chcete určiť veľkosť prilby, musíte si zmerať obvod hlavy. Môžete to urobiť pomocou látkového krajčírskeho metra alebo pomocou povrazu a následného merania podľa pravítka. Prilba správnej veľkosti vám sadne ako korunka na hlavu princeznej. Nemala by sa na hlave hýbať a mala by pokrývať celú hlavu.