Impregnácia obuvi – riešenie pre bezstarostné topánok nosenie

Impregnácia obuvi je jednou z mnohých techník ako môžete vašu obuv udržiavať v bezchybnom stave. Patrí medzi techniky údržby a starostlivosti o obuv, ktorá môže zaručiť nielen dlhšiu výdrž, ale aj jednoduchšie čistenie a aj zlepšiť odolnosť topánok voči vonkajším vplyvom. Aký význam má impregnácia pre obuv a ktoré produkty sú výhodné na pravidelné používanie?

Impregnácia pre kožené topánky – ochrana pred premočením

Kožené topánky patria medzi voľby, ktoré sú celkom odolné voči vode. Časom sa však koža praská a puká, vďaka čomu mierne stráca aj svoje vodoodolné vlastnosti. Netreba sa však ničoho obávať, topánky sa dajú bez problémov používať aj ďalej – stačí si zadovážiť kvalitný impregnačný prípravok. Impregnácia pre kožené topánky vám pomôže sa zbaviť nielen vlhkosti vo vašich topánkach, ale tiež funguje aj ako ochrana voči nečistotám. Impregnačný prípravok má pre používateľa množstvo skvelých vlastností. V súčasnosti na trhu môžete nájsť prípravky vo forme leštidiel, sprejov alebo krémov na topánky. Niektoré fungujú predovšetkým na docielenie vodoodolnosti, iné majú aj regeneračný charakter pre obnovu kvality materiálu topánok.

Leštidlo na topánky – voskové, tekuté a iné impregnácie

Čo sa týka leštidiel na topánky, poznáme rôzne druhy, ktoré sú založené na rôznych bázach. Voskové leštidlo na topánky sa používa pomocou handričky, ktorou vtierate produkt na povrch topánky krúživými pohybmi. Okrem skvelých praktických vlastností, topánky ostanú aj omnoho lesklejšie a budú vyzerať ako nové. Nezabudnite ale, že pred každým použitím impregnačného prípravku je potrebné topánky poriadne hĺbkovo vyčistiť a vysušiť. Tekuté impregnačné prípravky sa väčšinou predávajú vo forme spreja. Veľmi jednoducho sa používajú, pretože čistú obuv stačí nastriekať zo vzdialenosti približne 10-15 centimetrov. Tým sa celý proces aplikácie impregnačného prostriedku končí a topánky sú po uschnutí pripravené na vaše použitie. Impregnácia by sa mala ideálne opakovať každé 2 až 4 týždne.

Krém na topánky – ľahké osvieženie vašich topánok

Impregančný krém na topánky slúži opäť rovnako na oživenie vašej obuvi, ale má aj impregnančné vlastnosti. Krém na topánky sa nanáša podobným princípom ako leštidlo na voskovej báze. Má aj podobné vlastnosti. Obidva tieto prípravky treba nechať po nanesení vyschnúť minimálne dve hodiny a až následne topánky používať.

Impregnácia topánok – často kladené otázky

Akú impregnáciu obuvi zvoliť?

Vo všeobecnosti je dôležité vyberať impregnačný produkt na základe vašich potrieb. Ak chcete ošetrovať kožené topánky, ideálne je zvoliť vosk alebo krém, ktorý ich zároveň oživí a bude udržiavať lesklé. V prípade textilných turistických alebo športových topánok môžete zvoliť rýchly a účinný impregnačný sprej.

Ktoré leštidlo na topánky?

Voľba leštidla by sa mala odvíjať predovšetkým od materiálu topánok, ktoré chcete impregnovať a leštiť. Vo všeobecnosti sa tekuté produkty používajú v sprejovej forme a voskové napríklad aj s aplikačnou hubkou. Nájdite si spôsob, ktorý je pre vás najvhodnejší a najpraktickejší.

Aká by mala byť príprava pre semišové topánky?

Príprava topánok na impregnáciu by mala byť pre každú obuv rovnaká – topánky je treba vopred poriadne mechanicky vyčistiť. Nemôžu mať na sebe žiadne nečistoty a následne je potrebné ich nechať vyschnúť. Po takejto príprave môžete aplikovať impregnančný prípravok – pre semišové topánky je ideálny impregnačný sprej. Následne by ste mali vzhľadom na konkrétny použitý produkt nechať obuv vyschnúť a následne ju môžete používať.